Knauf Knauf

AHHAA Teaduskeskus

Tartu, Eesti

Weiter

Teaduskeskus AHHAA avas 7. mail 2011. aastal Tartus pidulikult oma uue hoone uksed.

AHHAA missioon on näidata, et õppimine võib olla tore, ja pakkuda kõigile avastamisrõõmu. Eesmärk on populariseerida teadust ja pöörata inimeste, eriti noorte, tähelepanu viisidele, kuidas mõista igapäevast teadust meie ümber. Piltlikult öeldes, tulla lähemale, et küsida, miks õun kukub alla, mitte ei liigu ülespoole.
Peamiseks õpetamismeetodiks on „praktilised“ näitused, mida toetavad erinevad lisafunktsioonid (planetaarium, koolilaborite eksperimentaalprogrammid, õppematerjalide koostamine, teadusteater jms).

AHHAA keskuses saab vaadata tähistaevast täissfäärilises hübriidplanetaariumis (s.t seal on nii optiline kui ka digitaalne projektsioon, mida saab kasutada koos või eraldi). Lisaks laele ja seintele näidatakse kujutisi ka põrandal, sest planetaariumi põrand on tehtud klaasist.
Hoone ehitasid arhitektid Vilen Künnapu ja Ain Padrik, üldpind on 11 156 m².

Uus kaasaegne näitushoone Tartus, Lõuna-Eestis on kahe 17 m raadiusega kupliga. Kuplite painutatud puittalade vahele paigaldati 2600 m2 perforeeritud kipsplaati Knauf Cleaneo Acoustic PLUS 8/15/20, mis olid painutatud vastu karkassi paigaldamise ajal nii, et kogu pind on kupli kujuline.

Kera (planetaariumi) sisepind u 300 m2 on kaetud plaatidega Knauf Cleaneo Akustikputzträgerplatte 12/25Q ja üle krohvitud akustilise krohviga.

Pildid: AHHAA teaduskeskus