Kartongkattega kipsplaadid on ehituse sisetöödel kõige enam kasutatav ehitusplaatide liik. Kipsplaate toodetakse liikuva lindiga tootmisliinil, kus liini alguses valatakse ehituskipsi mört kahe kartongi vahele liinile, kujundatakse plaadi ristlõige ja värske valuna plaat liigub liinil umbe 6 minutit kuni kivistub ning liini lõpus lõigatakse soovitud pikkusega plaatideks ja suunatakse ahju, kus kuivatatakse jääkniiskus. Kuivatusahju läbinud plaadid ongi kasutusvalmis.
Kipsplaatide jaoks enamlevinud kipsplaatkonstruktsioonid on:
Knauf pakub kõiki levinud paksuste ja omadustega kipsplaate, et projekteerijad ja ehitajad saaksid valida igale hoone- ja ruumitüübi nõuetele vajaliku plaadi.
Plaatide omadused on normitud standardiga EVS-EN 520, kus liigitatakse omaduste alusel järgmistesse tähtedega tähistatud klassidesse:
Klassi A plaate ei tehta kombineerituna muude omadustega, ülejäänud plaatidel võib olla korraga mitu eriomadust (nt DF, DFIR, DFH2IR).
Meie poolt toodetud kipsplaatide:
Kipsplaate on lihtne lõigata - lõigake noaga läbi pealmine kartong, murdke plaat ja seejärel lõigake läbi teise poole kartong ning siluge kipsihöövliga lõikeservad.Kipsplaatide jätkamisel vastu otsaservasid tuleb need faasida, et moodustuks u 8 mm sügavune 45º vuuk, mis tuleb kruntida krundiga Knauf Tiefengrund enne kipspahtliga täitmist.
Tuletõkkeseinte alumiste plaadikihtide vuugid tuleb servaõhenduste ulatuses täita kipspahtliga.
Kipsplaatide vuugid ja nähtavale jäävate kruvide kohad tuleb täita pahtliga:
Valge kartongkattega standardkipsplaadid on normitud tugevusega. Need plaadid on kõige laiema kasutusalaga nii seinte- kui lagede katmisel, kuna nendele konstruktsioonidele tihti ei esitata kõrgendatud ehitusfüüsikalisi nõudeid.
Remondikipsplaat / Formplatte on 6,5 mm paksune kipsplaat, mis võrreldes 12,5 mm kipsplaatidega on pea kolm korda väiksema painutusraadiusega:
Seetõttu on ainukesed kipsplaadid, mis sobivad raadiusega 0,3 kuni 1,0 m pindadele ja postidele katete valmistamiseks.
Lühiajaliselt suure niiskuse ja veega kokku puutuvate ruumide jaoks, nagu vannitoad, dušid, köögid tuleb kasutada vähendatud veeimavusega niiskuskindlaid kipsplaate. Äratundmiseks on seda tüüpi plaadid rohelise kartongkattega. Plaadi koostises on vett hülgavaid lisandeid, mis vähendavad niiskuse imendumist plaatidesse.
Humidboard 2.0 on 12,5 mm paksune H1 veeimavusklassi kipsplaat, mille kartongkatte asemel on vetthülgav klaaskangas, niisketes ruumide seinte ja lagede katmiseks.
Niiskus- ja hallituskindluse osas on Rootsi BKR (Byggkeramikrådet) ja GVK (Golvbranschens våtrums) poolt heaks kiidetud niiskete ja märgade ruumide jaoks. Sobib ruumidesse, nagu vannitoad, duši-, tualett-, pesu- ja boileriruumid ning kütteta siseruumid.
Tule- ja heliisolatsiooniomaduste poolest samaväärne standard- ja niiskuskindlamate kipsplaatidega Knauf White ja Knauf Green.
Pruuni kartongkattega eespool nimetatud kipsplaatidest umbes kaks korda tugevam kipsplaat tänu kipssüdamikku lisatud klaaskiule ja katteks kasutatud tugevamale kartongile. Kipsplaat KEK on ideaalne plaat suurema löögikoormusega seinte jaoks näiteks ühiskondlike hoonete koridorides.
Kõik eespool nimetatud omadused on koondatud kipsplaati Knauf BLUE. See on ideaalne plaat mitmesuguste tingimuste jaoks.
Heliisolatsiooniplaate Knauf Silentboard on sisetöödel kõrge heliisolatsioonitasemega kipsplaatseinte ja kipsplaatlagede katmiseks ja olemasolevate vaheseinte heliisolatsiooni suurendamiseks.
Kuna plaadid on laiusega 625 mm ja pikkusega 2400 mm, siis tuleb need seintele paigaldada horisontaalselt.
Punase kartongkattega kipsplaadid on spetsiaalselt loodud tuletõkkeseinte ja – lagede katmiseks. Plaatidel on kontrollitud tihedus ja kipssüdamikku on lisatud tules koospüsivusaja tagamiseks klaaskiudu, et tule mõju korral plaat säilitaks nõutud aja jooksul koospüsivuse.
Klaaskangaga kaetud tuletõkkekipsplaat Fireboard on tuletõkkeseinte, -lagede ja ehituskonstruktsioonidele tulekaitsekatete ehitamiseks. Kuna koostis ja pinnakate on mittepõlevad, siis on plaatide tuletundlikkuse klass A1. Erinevalt kartongkattega tuletõkkeplaatidest võib plaate Fireboard paigaldada otse vastu profiilplekki ja terastalasid, -poste ning metallkonstruktsioone. Tüüplahendused on kipsplaatlagede, vooderkatete, metallkarkassvaheseinte, šahtseinte, puit- ja teraskonstruktsioonide tulekaitsekatete, kaabli- ja ventilatsioonikanalite katmiseks.
Ülevaade Fireboardi kasutusvõimalustest on vihikutes W62 Knauf šahtseinad ja D11 Tulekaitse kipsplaatidega
Safeboard GKF on röntgenkiirgust tõkestava koostisega pliivaba kipsplaat röntgenruumide seinte ja lagede katmiseks, et kaitsta kõrvalruumides inimesi röntgenkiirguse eest. Kuna plaadid on märksa raksemad võrreldes tavaliste kipsplaatidega, on nende laius 625 mm ja pikkus 2400 mm paigaldamiseks seinte karkassile horisontaalselt.
Plaatkatte SAFEBOARD pinnale täieliku kiirguskaitse tagamiseks tuleb täita plaatidevahelised vuugid kiirguskaitsepahtliga Knauf - Safeboard-Spachtel
Paigaldusjuhend, sõlmede lahendused ja elektritooside varjestamise lahendused asuvad vihikus Knauf K13.ee Kiirguskaitseseinad pliiplekiga ja Safeboard
Polikliinikute ja haiglate röntgeniruumides ning röntgenteraapia ruumides seinte ja lagede täiendavaks kaitseks röntgenkiirguse eest valitakse vastavalt röntgenseadme võimsusele vajaliku paksusega pliiplekk.
Knauf toodab kiirguskaitsekipsplaate röntgenruumide jaoks, kus 12,5 mm kipsplaadi tagaküljele on liimitud 0,5-3,0 mm paksune pliiplekk. Plaatide laiused on 625 või 600 mm paigaldamiseks seinakarkassile vertikaalselt ja pikkused 2000, 2500 või 2600 mm. Plaatidevaheliste vuugikohtade varjestamiseks tuleb profiilidele kinnitada vastava paksusega pliilint
Paigaldusjuhend, sõlmede lahendused ja elektritooside varjestamise lahendused asuvad vihikus Knauf K13.ee Kiirguskaitseseinad pliiplekiga ja Safeboard .
Kipsplaadid kütte-jahutussüsteemidega kipsplaatlagede ja -seinte katmiseks, kui pinnakate vajab head soojusjuhtivust.
Plaatide paksus on 10 mm ja mõõtmed 1250x2000 mm.
Paigaldus teostada vastavalt kütte-jahutussüsteemi paigaldusjuhisele.
Thermoboard soojusjuhtivus λ: 0,30 W/(m∙K)
Kipsplaadid kütte-jahutussüsteemidega kipsplaatlagede ja seinte katmiseks, kui pinnakate vajab paremat soojusjuhtivust kui võimaldavad plaadid Knauf Thermoboard.
Plaatide paksus on 10 mm ja mõõtmed 1250x2000 mm.
Paigaldus teostada vastavalt kütte-jahutussüsteemi paigaldusjuhisele.
Thermoboard Plus soojusjuhtivus λ: 0,52 W/(m∙K)
28 mm paksune kõrgsurvekipskiudplaat metallkarkassvaheseinte Knauf W161 sisse tulirelva kuulikindluse klassiga FB4 kaitsekihi tegemiseks. 28x599x624 mm plaadid paigaldatakse karkassipostide CW 75 või CW 100 c/c 600 mm vahele kahes kihis.
Paigaldusjuhend vihikus W16.eng FB4 klassi kuulikindlate vaheseinte ehitamiseks
Rohelise kartongkattega kipsplaadid kasutamiseks karkassväliseinte välimisel poolel soojustusmaterjali kaitseks tuule mõju eest. Plaadi koostises on vett hülgavaid lisandeid, mis vähendavad niiskuse imendumist plaatidesse.
Sinist värvi klaaskangaga kaetud tuuletõkkekipsplaadid kasutamiseks karkassväliseinte välimisel poolel soojustusmaterjali kaitseks tuule mõju eest.
Plaatidega Weatherboard 365 kaetud fassaad võib olla avatud ehitustööde ajal kuni 365 päeva kuni kaetakse tuulutatava fassaadikattega.
Paigaldus teostatakse analoogselt Knauf Green KTS paigaldusjuhisele.
Plaadivuugid on soovitav katta tuuletõkkekipsplaatide vuugikattelindiga Knauf - W-Tape
Ujuvpõranda kiireks paigaldamiseks kahes kihis sobivad pruuni kartongkattega põrandakipsplaadid koos 1 – 2 cm isolatsioonikihiga kandva OSB-plaatidest või puitlaastplaatidest puitvahelae või paneellae peale. Selline teostus tagab ujuvpõrandaga vahelae löögimüra paranemise 10 kuni 22 dB.