Kartongkattega kipsplaadid on ehituse sisetöödel kõige enam kasutatav ehitusplaatide liik. Kipsplaate toodetakse liikuva lindiga tootmisliinil, kus liini alguses valatakse ehituskipsi mört kahe kartongi vahele liinile, kujundatakse plaadi ristlõige ja värske valuna plaat liigub liinil umbe 6 minutit kuni kivistub ning liini lõpus lõigatakse soovitud pikkusega plaatideks ja suunatakse ahju, kus kuivatatakse jääkniiskus. Ahju läbinud plaadid ongi kasutusvalmis.
Kipsplaatide jaoks enamlevinud kipsplaatkonstruktsioonid on:
Knauf pakub kõiki levinud paksuste ja omadustega kipsplaate, et projekteerijad ja ehitajad saaksid valida igale hoone- ja ruumitüübi nõuetele vajaliku plaadi.
Plaatide omadused on normitud standardiga EVS-EN 520, kus liigitatakse omaduste alusel järgmistesse tähtedega tähistatud klassidesse:
Klassi A plaate ei tehta kombineerituna muude omadustega, ülejäänud plaatidel võib olla korraga mitu eriomadust (nt DF, DFIR, DFH2IR).
Meie poolt toodetud kipsplaatide:
Kipsplaate on lihtne lõigata - lõigake noaga läbi pealmine kartong, murdke plaat ja seejärel lõigake läbi teise poole kartong ning siluge kipsihöövliga lõikeservad.Kipsplaatide jätkamisel vastu otsaservasid tuleb need faasida, et moodustuks u 8 mm sügavune 45º vuuk, mis tuleb kruntida krundiga Knauf Tiefengrund enne kipspahtliga täitmist. Tuletõkkeseinte alumiste plaadikihtide vuugid tuleb servaõhenduste ulatuses täita kipspahtliga. Kipsplaatide vuugid ja nähtavale jäävate kruvide kohad tuleb täita pahtliga: HRAK servad ja faasitud lõikeseravad pahtliga Knauf Uniflott või AK-servad pahtliga Knauf Fill & Finish Light koos vuugikattelindiga Knauf Kurt . Kõik kipsplaatidest konstruktsioonide lahendused leiad meie tehniliste vihikute allalaadimise lehelt .
Valge kartongkattega standardkipsplaadid on normitud tugevusega. Need plaadid on kõige laiema kasutusalaga nii seinte- kui lagede katmisel, kuna nendele konstruktsioonidele tihti ei esitata kõrgendatud ehitusfüüsikalisi nõudeid.
Lühiajaliselt suure niiskuse ja veega kokku puutuvate ruumide jaoks, nagu vannitoad, dušid, köögid tuleb kasutada vähendatud veeimavusega niiskuskindlad kipsplaate. Äratundmiseks on seda tüüpi plaadid rohelise kartongkattega. Plaadi koostises on vett hülgavaid lisandeid, mis vähendavad niiskuse imendumist plaatidesse.
Punase kartongkattega kipsplaadid on spetsiaalselt loodud tuletõkkeseinte ja – lagede katmiseks. Plaatidel on kontrollitud tihedus ja kipssüdamikku on lisatud tules koospüsivusaja tagamiseks klaaskiudu, et tule mõju korral plaat säilitaks nõutud aja jooksul koospüsivuse.
Pruuni kartongkattega eespool nimetatud kipsplaatidest umbes kaks korda tugevam kipsplaat tänu kipssüdamikku lisatud klaaskiule ja katteks kasutatud tugevamale kartongile. Kipsplaat KEK on ideaalne plaat suurema löögikoormusega seinte jaoks näiteks ühiskondlike hoonete koridorides.
• Tänu suuremale massile tagab parema heliisolatsiooni, seetõttu sobib samuti ka korterite vaheliste seinte jaoks.
• Tänu suuremale tugevusele sobib KEK ühekorruseliste elementmajade seinte jäigastamiseks.
• Tänu tihedusele ja tules koospüsivusele sobib samuti kasutamiseks tuletõkketarindites plaatide Knauf RED GKF 12,5 mm asemel.
• Plaatide KEK kinnitamiseks aluskarkassile sobivad erikõvade kipsplaatide kruvid Knauf XTN.
• Plaatide pikiservade tüüp on AK
• KEK plaatide vuukide täitmiseks sobib valmispahtel Knauf Fill & Finish Light koos pabervuugikattelindiga.
Kõik eespool nimetatud omadused on koondatud kipsplaati Knauf BLUE. See on ideaalne plaat mitmesuguste tingimuste jaoks.
Ujuvpõranda kiireks paigaldamiseks kahes kihis sobivad pruuni kartongkattega põrandakipsplaadid koos 1 – 2 cm isolatsioonikihiga kandva OSB-plaatidest või puitlaastplaatidest puitvahelae või paneellae peale. Selline teostus tagab ujuvpõrandaga vahelae löögimüra paranemise 10 kuni 22 dB.
Rohelise kartongkattega kipsplaadid kasutamiseks karkassväliseinte välimisel poolel soojustusmaterjali kaitseks tuule mõju eest. Plaadi koostises on vett hülgavaid lisandeid, mis vähendavad niiskuse imendumist plaatidesse.